JEŠTĚ JEDNO OHLÉDNUTÍ ZA JUBILEJNÍM 10. ME V LOVECKÉ KOMBINOVANÉ STŘELBĚ

Ikona datum 28.07.2017     Ikona obrázky 6    

JEŠTĚ JEDNO OHLÉDNUTÍ ZA JUBILEJNÍM 10. ME V LOVECKÉ KOMBINOVANÉ STŘELBĚ, ANEB  PO ROČNÍ ODMLCE OPĚT NÁVRAT NA BEDNU

Na přelomu školního roku a prázdnin se tradičně koná ME v LOVECKÉ KOMBINOVANÉ STŘELBĚ. Pro letošní rok převzala od Slovinského Mariboru pořadatelskou štafetu Maďarská Sarlospuszta, ležící cca 50 km pod Budapeští. Přijatelná dostupnost této destinace přilákala jak novice z naší republiky na zahraničních závodech, tak i rekordní počet všech účastníků tohoto klání. Včasnou iniciativou našeho nejúspěšnějšího reprezentanta a vícenásobného mistra Evropy v této disciplině Pavla Zázvorky st., se nám podařilo ubytovat  přímo v areálu střelnice, odkud se mohli střelci individuálně přemisťovat na jednotlivá střeliště třemi způsoby. Autem, pěšky nebo koňský povozem. O tom, že „náš Pája“ už v tom umí opravdu chodit, potvrzuje i další jeho počin. Vyrazil do místa dění již v pondělí, aby celé výpravě zajistil zařazení do časového rozvrhu tréninkových položek. Byla to po loňské zkušenosti příjemná změna. Celá třináctičlenná výprava, se po individuálních dojezdech setkala až ve středu, resp. čtvrtek, kdy bylo v podvečer na programu slavnostní zahájení. Všem nám na něm chyběl, i na následném (jak on říká) „rautakaliu“ i každý večer v altánku nestor tohoto střílení, pravidelný účastník všech dosavadních ME a obhájce loňského prvenství ve veteránech, „bavič“ Janek Buksa, kterého letos vyřadily zdravotní problémy s rukou. Že ho „svěděl“ prst každý den, dokládala jeho každodenní telekomunikace s parťáky z družstva, která pravidelně končila jak jinak než povzbuzováním.

Po celou dobu pobytu panovala v celé partě pohoda, umocňovaná výbornou kuchyní, přátelskou atmosférou ostatních týmů, relaxací u bazénu, kulečníku, stolního tenisu, či perličkami u stolu od našich nejmladších.

Díky podpoře firmy KOZAP a muničky RWS, měla v letošním roce většina výpravy možnost dostatečně trénovat kulovou střelbu. Po spojení umění našich střelců s kvalitou střeliva RWS nebylo na stupních vítězů pro ostatní moc prostoru. V jednotlivcích  obsadil náš nejlepší „kuličkář“ Martin Šlechta, druhé místo se shodným nástřelem jako vítězný Fin, ale horším běžícím kňourem, třetí místo s o bod horším nástřelem obsadil Tomáš Staněk. Oběma však musela stačit pouze jedna vlajka na stožárech, neboť na takový nápor našich na stupních vítězů, nebyl pořadatel dostatečně připraven. Chyběla jen hymna, což jsme si vynahradili za chvíli. V družstvech za kulovnici na metu nejvyšší vystoupalo družstvo ve složení : Tomáš Staněk, Ondřej Borák, Karel Kotrc, Martin Šlechta, Jindřich Kořínek a Pavel Zázvorka.

Další medaile na sebe nedala dlouho čekat. V kategorii žen se na stříbrnou příčku postavila jediná zástupkyně něžného pohlaví naší výpravy Michaela Štenglová, podporovaná Českou střeleckou nadací při České zbrojovce, Plzeňským krajem a mateřským klubem SK Cinderella Dnešice. Vzhledem k tomu, že se posledních šest neděl držela jen učení a skládala na právnické fakultě jednu zkoušku za druhou, neměla na růžích ustláno. Vždyť od té poslední už za 20 hodin držela v rukou svou oblíbenou kulovnici i brokovnici na tréninku 700 km od domova. Tento psychický i fyzický nápor ustála obstojně, i když nepatrné výkyvy tam byly. To je ale téma pro trenéra Pavla Zázvorku, který jak je vidět, to s mladými děvčaty umí. :-)

Ani v dalších kategoriích jsme nevyšli naprázdno. Na širším pódiu se mezi juniory blýskl Martin Divíšek ml. a těsně pod stupni vítězů skončili i naši dva veteráni Karel Kotrc a Jindra Kořínek.

Celé tyto šampionáty se ale vedou v duchu soupeření národních  družstev. Po celé tři dny stojí celé družstvo bok po boku na palpostech a chtě nechtě vnímají, jak se daří či nedaří jejich kolegům. I to je velké umění, ustát tuto velice psychicky náročnou zkoušku. Jak říká pan střelec Franta Lenikus:  „Střílet umíme každý, ale závodit chlapci…“

Naši chlapci to ovšem ustáli s bravurou. Obsadili druhou příčku, kdy na celkové vítězství stratili pouhé 2 body. Na ukázku toho jak je v daném okamžiku tahle ztráta mrzela jen trochu počtů. V kulovnici se sbírají body po jednom, ale v brokovnici střílí každý člen družstva 100 terčů a každý se počítá za 4 body. Tak si asi dokážete představit, kolikrát zaznělo „kdyby“…. Jenže na to se v žádném sportu a ani ve střelbě nehraje. A tak 6 členné družstvo podporované  ČMMJ  ve složení Tomáš Staněk, Ondřej Borák, Karel Kotrc, Martin Šlechta, Jindřich Kořínek a Pavel Zázvorka  si vyskočilo na stupně vítězů pro zasloužené stříbrné medaile, které mají v současné vyrovnané špičce v Evropě velkou váhu.

Po nezbytném fotografování a loučení nás všechny čekala náročná cesta domů a od pondělka normální pracovní rytmus. S odstupem dvou, tří dnů jsme všichni únavu otřepali, zavzpomínali na ten nádherný týden a už nyní se těšíme opět za rok na toto prestižní klání. Čeká nás cesta na Apeninský poloostrov a tak za rok „Addio in Italia.“

 

                                                                                                                             Jiří Štengl

                                                                                                        Člen komise ASAT pro LP,CS a LK

Detailní výsledky na www.fitasc.com

Obrázky

Komentáře

Přidat komentář »

Žádný komentář nebyl vložen.

Přidat komentář

Komentáře smějí přidávat pouze registrovaní střelci.

Máte-li registraci, přihlaste se

 

 

Asociace ASAT, Lánovská 695, 543 01 Vrchlabí
tel.: +420 730 125 690, e-mail: asat@asat.cz
© Asociace ASAT 2018 - všechna práva vyhrazena. Realizace Jaroslav Stýblo.