Ohlédnutí za Králem Šumavy 2017

Ikona datum 31.10.2017     Ikona obrázky 29    

Ve dnech 27. - 29. října 2017 se na střelnici Ústaleč konal velkolepý střelecký závod s mezinárodní účastí Král Šumavy 2017 v loveckém parkúru. Jednalo se o 8. ročník extrémního střeleckého maratónu, kde se na 16ti střelištích v průběhu tří dnů střílelo na 500 terčů (200 terčů v pátek, 200 terčů v sobotu a 100 terčů v neděli). Soutěž takového rozsahu s účastníky ze 13 států nemá v Evropě ani ve světě obdoby. Velké poděkování patří hlavnímu sponzorovi, kterým byl Sellier & Bellot.

Extrémní závod, který byl zároveň posledním na střelnici v této lokalitě, přinesl i nezapomenutelné extrémní počasí. „Jako by se ta střelnice nechtěla s námi rozloučit“ uvedl při vyhodnocení pořadatel MUDr. Marek Škanta.  Všichni účastníci – střelci, rozhodčí i organizátoři si v průběhu maratónu sáhli na dno svých fyzických sil a byli opravdu vyčerpáni a několikrát za den promočeni. Přesto se našlo několik jedinců, kteří se v pátek a v sobotu večer po setmění účastnili nočního double trapu. Mezitím organizátoři pod vedením MUDr. Marka Škanty a hlavního rozhodčího přestavovali vrhačky na další náročný den.

Pátek byl zahájen za velmi intenzivního deště, což organizátorům přineslo spoustu technických problémů, které bravurně a velmi rychle zvládli odstranit. Museli se laminovat i položkové listy pro zápis výsledků, protože v tomto dešti by po chvilce nebyly vůbec čitelné. S tím souviselo i zapisování chybených terčů novým způsobem – děrováním, což se ujalo a nakonec byl takto zapisován celý závod, i když to znamenalo náročnější vyhodnocování.

V sobotu probíhala soutěž o poznání klidněji, nepršelo a i vítr byl do odpoledne snesitelný. Ubyly technické závady, tedy až na vybité baterie, které byly postupně vyměňovány. Vše proběhlo hladce, o to větší byla radost z večerní tomboly, kde byli ze všech střelců vylosováni výherci mnoha věcných cen včetně notebooku či divokých prasat.

V neděli ráno, ještě před zahájením střelby, bylo hned jasné, že to nebude vůbec jednoduché. I když nepršelo, foukal velmi silný vítr a při pohledu na rozpadající se velký stan a ohýbající se stromy bylo nutné z důvodu bezpečnosti všechny vrhačky a dráhy terčů znovu zkontrolovat. Po kontrole se střelba nakonec spustila a to i přesto, že několik střelců závod vzdalo.  V průběhu desítek minut, ale vítr zesílil natolik, že vyvracel stromy a také začal prudký déšť a to byl konec střílení. Pořadatel společně s hlavním rozhodčím rozhodli o ukončení střelby z důvodu bezpečnosti účastníků. Měl to být první závod na 500 terčů, ale vyhodnoceno bylo nakonec „jen“ 400 terčů z pátku a soboty, což je stejný počet jako loni. I tak to byl organizačně a logisticky perfektně zvládnutý závod.

Zvítězil střelec z Anglie pan Karl Field s nástřelem 359 terčů, druhý byl Henrick Wienants z Německa s 338 terči, třetí Johannes Jung z Rakouska s výsledkem jen o jeden terč nižším. Nejlepší čech Pavel Zázvorka  (vítěz Českého poháru) se umístil na šestém místě s 332 trefenými terči. Veteránskou kategorii s velkým náskokem vyhrál Václav Vaňáč s nástřelem 326 terčů a druhý byl Jaromír Uher s 303 terči (oba ČR), na třetím místě s o jeden terč nižším nástřelem se umístili Hermann Schilling  z Německa a Robert Rathammer z Rakouska.

Tohoto extrémního střeleckého závodu se účastnili také junioři, několik žen a největší obdiv si zaslouží  devět superveteránů, kteří zvládli náročný terén a extrémní počasí. V ženské kategorii vyhrála Željka Kepič ze Švýcarska s nástřelem 257 terčů, v juniorské kategorii Przemysław Dytkowski z Polska s 324 terči. Mezi superveterány zvítězil pan Josef Horváth ze Slovenska s nástřelem 296 terčů. Druhý byl Ewald Hüber z Německa s 288 terči a na třetím místě shodně Heinz Spitzka a Ludwig Gmeier oba z Německa s 270 zasaženými terči.

Bylo mi ctí se organizačně podílet na takto velkém závodu a i jako hlavní rozhodčí jsem si odnesl spoustu nových poznatků a zkušeností, které bych jinde nezískal.

 Radek Novák

Obrázky

Komentáře

Přidat komentář »

Žádný komentář nebyl vložen.

Přidat komentář

Komentáře smějí přidávat pouze registrovaní střelci.

Máte-li registraci, přihlaste se

 

 

Asociace ASAT, Lánovská 695, 543 01 Vrchlabí
tel.: +420 730 125 690, e-mail: asat@asat.cz
© Asociace ASAT 2019 - všechna práva vyhrazena. Realizace Jaroslav Stýblo.