Historický úspěch české výpravy na ME v LKO 2018 v Itálii

Ikona datum 19.07.2018     Ikona komentáře 4    Ikona obrázky 9    

Patnáctičlenná výprava českých „kombiňáků“ dosáhla v Itálii historického úspěchu !!!

Na přelomu června a července se již tradičně koná ME v Lovecké kombinované střelbě, které tentokrát hostilo Italské Piancardato, vzdálené cca 150 km severně od Říma. Do této destinace, resp. do nedalekého ubytování v oblasti olivových hájů se rekordní počet střelců přesouval v jednotlivých skupinách  ze všech koutů republiky od pondělí do středy. Trochu vypjatější cestu musela podstoupit Míša Štenglová, která se ještě ve středu dopoledne účastnila vlastních promocí v Plzni. Díky prarodičům a kamarádovi Fandovi však týž den v odpoledních hodinách vystupovala z letadla v Římě, odkud jsme ji dopravili mezi nás.

 Ti co dorazili již v pondělí, zařídili pro zbytek výpravy možnosti tréninků dle přání jednotlivců. Seznamování se střelnicí tak bylo pro zbytek výpravy jednodušší. Vzhledem k tomu, že Itálie je velmoc ve střelbě na asfaltové terče, byly brokové discipliny připraveny na vysoké úrovni. Terč běžícího prasete byl na trénincích v provozu pouze jeden, neboť technická závada nedovolila spustit druhý připravený. Pro závod se podařilo závadu odstranit a tak byl pro všechny střelce vypsán právě tento „netrénovaný“ terč. Na kulovém 100m střelišti si Italský balistik moc velkou hlavu nedělal a důvěřoval bezpečnému zacházení se zbraní všech závodníků. Když se nám trochu nezdála šířka střeleckých boxů vznesli jsme dotaz na obsluhu kulového střeliště. Údajně měli připraveny dostačující rozměry pro 6 střelců. Když se však dozvěděli, že je zapotřebí 12 boxů, tak narychlo stávající přepůlili. Stísněný prostor, míření do svého terče a vysoké teploty byly na této disciplině zapotřebí dostat pod kůži v trénincích co nejvíce.

 Ve čtvrtek večer jsme převzali na slavnostním zahájení startovní čísla a dozvěděli se tak časy našich položek. Zahajovací ceremoniál umocnila zpívaná hymna pořadatele v podání pěveckého sboru, doprovázeného tahacími harmonikami a vystoupení místních bubeníků.

 Od pátku jsme si sesedli do aut podle vylosovaných časů střelby a průběžně jsme se tak přepravovali po celou dobu závodu. Volný čas odpoledních či večerních hodin jsme společně trávili v poklidném ubytování vzdáleném cca 30 km od střelnice buď u bazénu, kde probíhalo „sumo“ vodní pólo, petangu či sledováním MS ve fotbale. Vše za neutichajících konzultací detailů ze střelnice za uplynulý den. Někdy se vyrazilo na večeři do Pizzerie, jindy se po odpoledním nákupu uspořádal společný večerní piknik. Z celé party po celou dobu sršela hrdost, pýcha z reprezentace naší vlasti a týmový duch.

 V neděli v odpoledních hodinách, jak jsme postupně dostřelovali, se začala naše pozornost přesouvat k výsledkové listině. Podle průběžných výsledků se začaly rýsovat úspěchy, které předčily všechna očekávání. Poslední položky soupeřů Tomáše, Karla a Míši způsobily v našem táboře nevídaný výbuch radosti, neboť se stala skutečností vize mistrů evropy napříč generacím.

Chtěl bych touto cestou poděkovat firmě KOZAP resp. panu Petráňovi a muničce RWS, která již druhým rokem a velmi výrazně sponzorsky podporuje naši výpravu, která ne náhodou 2 roky po sobě vyhrála mimo jiné i titul ME v kulovnici družstev. Chtěl bych vyzdvihnout i součinnost při poskytování sponzorského plnění, díky jemuž jsme mohli průběžně střelbu z kulovnice trénovat s dostatečným předstihem, což u předešlých sponzorů v letech předchozích pokulhávalo a náboje se ke střelcům dostávaly až těsně před závodem, nebo dokonce po závodě.

 A teď ty samotné úspěchy:

 Neztratili se v kombinaci naši junioři, když 5.místo obsadil Jan Matulka ml.(705b), 6. Místo Michal Můčka (695b) a 7. místo Přemysl Macl (691b),

 V kulovnici jednotlivců byl Martin Šlechta o bod za prvním na třetím místě

 V kulovnici družstev obsadilo naše družstvo 1. Místo

 V brokovnici družstev obsadilo naše družstvo 2. Místo

 V ženách si pro titul ME došla Michaela Štenglová (750b)

 V seniorech se mistrem Evropy stal Karel Kotrc (755b), kterého z druhého místa jistil Pavel Zázvorka (752b)

 Absolutním vítězem kombinace v kategorii open a mistrem Evropy s bodovým ziskem 779b se stal Tomáš STANĚK, kterého z 5. místa jistil Zbyněk Červenka (772b) a z 12. místa Martin Šlechta (766b)

 Nejprestižnější kategorii a to kombinaci družstev vyhráli naši o „parník“(50b)  Družstvo ve složení (Zbyněk Červenka, Karel Kotrc, Karel Staněk, Tomáš Staněk,  Martin Šlechta, Pavel Zázvorka) s celkovým počtem 3 824 bodů a stali se tak zaslouženými mistry Evropy.

 Myslím, že po závěrečném ceremoniálu nebyl jediný účastník, který by neznal nazpaměť melodii naši státní hymny. Naše výprava se postarala o časté opakování její produkce při vyvěšování České vlajky na stožár nejvyšší. Pohled na vítězné poháry nad hlavami nejvýše stojícího našeho družstva za doprovodu vystřelovaných konfet a lynoucí se skladby We Are the Champions je nezapomenutelným zážitkem a zadostiučiněním pro všechny členy výpravy. Nesmíme usnout na vavřínech a musíme se věnovat podpoře nových talentů. Účast pěti našich „mlaďasů“ na letošním šampionátu je určitě příslibem do budoucnosti. Dosažená meta se bude těžce překonávat. Příští rok se ji pokusíme vyrovnat nebo se k ní alespoň co nejvíce přiblížit v Estonském Tallinnu, na střelnici Manniku.

 Na závěr určitě stojí za zmínku skutečnost, že letos poprvé vyrazila zatracovaná reprezentace bez podpory ČMMJ. Přes veškerou snahu členů komise ASAT pro lovecký parkur, compak sporting a loveckou kombinaci se nepodařilo podepsat smlouvu o spolupráci mezi ASAT a ČMMJ, která by bezesporu prospěla především českému střelectví. Největší překážkou se jevila uražená ješitnost a touha po moci některých členů střelecké komise ČMMJ. Také si nemohu odpustit podivení nad některými jednotlivci, kteří reprezentaci odmítli, i když se předchozích šampionátů účastnili za finanční podpory a materiálního vybavení, které pro vlastní potřebu využívají dodnes.

 Za rok, s těmi co reprezentovat chtějí a jsou ochotni pro to i lecos obětovat,

naviděnou 24.6.2019 na letišti.            

Jiří Štengl, člen komise ASAT pro LP,CS a LK


 

Obrázky

Komentáře

Přidat komentář »

Václav Matoušek|24.07.2018 10:13:38

I když je to na tomto místě nebezpečné gratuluji vám všem k skvělému úspěchu.(bez dalších komentářů)

Marek Škanta|21.07.2018 16:55:37

Stejný pocit útoku může mít i Sellier Bellot, který také zrovna není bezvýznamný hráč pro nás včechny. Dalo se to napsat jinak. Všichni víme, že tenhle Váš úspěch nepřišel z roku na rok a významná stopa všech (i bývalých sponzorů) tam vždycky bude. Ale k tomu je třeba dobrá paměť, (nejen) sociální inteligence, schopnost dělat ústupky a kompromisy a hlavně pokora, které je tím míň, čím větší úspěch máme. Pak se dají domluvit věci, které vypadají na první pohled dost nepravděpodobně. Jestli v tomhle ego představení budeme pokračovat, skončí to všechno dost špatně.

Marek Škanta|21.07.2018 16:55:13

Až na ten závěr je to moc hezké čtení, ze kterého musí mít radost každý, kdo má střílení rád. Všimli jste si rozdílu mezi článkem sekce univerzálního trapu, jejichž úspěch je minimálně stejně hodnotný jako ten Váš? Já si pořád nemůžu zvyknout na to, že pliveme po těch, kteří nám léta pomáhali, nacpali nám spoustu peněz a teď mají jiný názor, takže jsou "uraženě ješitní a toužící po moci", v horším případě šmejdi, kterým přejeme jen to nejhorší. O logických argumentech proč se tak stalo, nikdo nic nepíše. Od představitelů organizace, která zastřešuje 350 lidí a z toho 50 rozhodčích, je tento výpad na ČMMJ, která má 220.000 členů a úplně jiné možnosti, hloupý a krátkozraký.

Hana Mikulandová|19.07.2018 10:16:59

Obrovská gratulace

Přidat komentář

Komentáře smějí přidávat pouze registrovaní střelci.

Máte-li registraci, přihlaste se

 

 

Asociace ASAT, Lánovská 695, 543 01 Vrchlabí
tel.: +420 730 125 690, e-mail: asat@asat.cz
© Asociace ASAT 2019 - všechna práva vyhrazena. Realizace Jaroslav Stýblo.